Benlik Saygısını Artırmak İçin, Kendinizi Bok Gibi Hissetmenize Neden Olan Şeyleri Yapmayı Bırakın

Genellikle başkaları tarafından belirtilen altta yatan neden, güneş altındaki hemen hemen her sorun için benlik saygısını suçlar. Hatta kendinize defalarca “Kendimi iyi hissetmiyorum” demiş olabilirsiniz. Özsaygınızın “yeterince yüksek” olup olmadığını sorguluyorsunuz , sanki sihirli bir sayı varmış gibi, onunla karşılaşırsanız veya onu aşarsanız, esenliğiniz/sağlığınız/varlığınız onaylanır.

Benlik saygısı sürekliliğinde nereye düştüğünüzü değerlendirebileceğiniz dergilerde keşfettiğiniz tüm kendi kendine testleri düşünün.

Benlik saygısı terimi, sosyal bir saygıyı ve değer vermeyi ifade eden ‘saygı’ kelimesinden gelir. Çoğu insan, yanlış bir şekilde, saygının önüne “benliği” eklemenin, onu sosyal alandan çıkardığına ve onu “kişinin kendine saygısı için temel” haline getirdiğine inanır… onu bireysel bir varlık haline getirir.

Yüksek/iyi/yeterince benlik saygınız varsa, kendinizi seversiniz, hedeflerinize ulaşabileceğinizi hissedersiniz, kendinizi değerli bir insan olarak görürsünüz… beden imajı/daha sağlıklı beslenme veya egzersiz alışkanlıkları ve maneviyatı geliştirme… yani her şey olumlu. Bu alanlardan herhangi birinde başarısız olursanız, bir tür öz-eksikliğiniz olmalı. Suçlu sensin… kendini yeterince sevmiyor olmalısın.

Ne kadar popüler psikoloji saçmalığı.

İşte özgüven meselesi. Sırf “benliği” saygının önüne koyduğumuz için, kişinin değeri veya değeri hakkındaki algısı sosyal olarak tanımlanmaya ve şekillendirilmeye devam ediyor. İşte bu nedenle, örneğin romantik hayatınızda olduğundan daha yetenekli veya sık sık alıntılanan “kendiniz hakkında daha iyi” hissedebilirsiniz. Kendinizi hangi sosyal ortamda bulursanız bulun, çevre size geri bildirim veriyor. O ortamda/ilişkide sinyaller olumsuzdan çok olumluysa, saygınız yeterli olacaktır. Daha olumsuzlarsa, eksik olacaktır.

Çabucak yatağa atlayan veya bir erkekle takılan kadının özgüveni yüksek veya düşük olabilir veya olmayabilir. Adam muhtemelen ona önemli ölçüde güçlü olumlu geribildirim veriyor ve kararın verildiği anda muhtemelen kendisi hakkında iyi hissediyor. Daha sonra, yalnız kaldığında veya bu olumlu geri bildirim kaldırıldığında, öz saygısı azalabilir çünkü (kendi düşüncelerinden veya sosyal kültüründen veya akranlarından) bir “sürtük” olduğu veya ilişki kurduğu yönünde olumsuz geri bildirimler alır. bazı sağlıksız davranışlar.

Benlik saygınızı değiştirmek istiyorsanız, geri bildirim sistemini değiştirin. Hızlı bir şekilde olumludan olumsuza dönen ilişkilere sahipseniz, bu düşük benlik saygısından muzdarip olduğunuzun bir göstergesi değildir… sadece olumlu geribildirimden hoşlanırsınız. Gerizekalılarla takılmaktan bıktıysanız, değerli, değerli ve önemli olduğunuzu hatırlatmak için sizi meşgul edecek kadar güçlü başka olumlu geri bildirim kaynakları bulun.

Buradaki anahtar, yeterince güçlü bir şey bulmaktır… tıpkı o adamın size bir içki ısmarlaması ve çekiciliğinizi onaylaması kadar güçlü. İkame sizinle konuşmalı… ve bu nedenle herkes için farklıdır… ama genellikle doğası gereği sosyaldir. Kitap okumak ya da banyo yapmak muhtemelen bunu yapmaz. “Harika” olduğunuz yapışkan notlar koymak veya her sabah “güzelsiniz” diye onaylamak muhtemelen kalıcı olmayacaktır. Evet, bu görevler faydalı olabilir, ancak değişimi gerçekten motive etmek için olumlu sosyal geri bildirime ihtiyacınız var.

Sosyal olumlu geri bildirim örnekleri: başkalarından gülümsemeler, iltifatlar , dış doğrulama, hediye alma, başkalarının sizinle zaman geçirmeyi istemesi, liste uzayıp gidiyor.

Dolayısıyla, özgüveninizin düşük olabileceğini düşünüyorsanız… yalnız olabilirsiniz. Dahil olun ve öncelikle olumlu olan daha güçlü bir destek sistemi kurun…

Ve o pop-psikoloji testlerini geri dönüşüm kutusuna atın.