Bir Sosyopatla Çıkmaktan Nasıl Kaçınılır

Filtreleme, flörtte en önemli süreçtir ve bu sizin sorumluluğunuzdadır.

Filtreleme Dersi #1: Bir sosyopatı tanımlamayı öğrenin.

Her kadının flört ederken dikkate alması gereken en tehlikeli iki uyarı işareti :

1. Korkusuz Hakimiyet

2. Ben-merkezli Dürtüsellik

Bu, hayatınızı mahvedebilecek bir iki yumruktur. Bu bir sosyopat! Onunla çiftleşme! 

PsyBlog’da yazan Jeremy Dean,  sosyopat/psikopatın (aynı şey) çok çekici özelliklerinin  bu iki kategoriden birine girdiğini açıklıyor. Korkusuz hakimiyet, ikisinin en kullanışlı olanıdır:

TUHAF GÖRÜNMEK BİR YANA, PSİKOPATLAR BÜYÜLEYİCİ VE CESURDUR VE BİR ŞEKİLDE BU ALGILARI MANİPÜLE ETMELERİ GEREKMEDİKÇE DİĞER İNSANLARIN ONLAR HAKKINDA NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ PEK UMURSAMAZLAR.

KORKUSUZ HAKİMİYETİ YÜKSEK OLAN İNSANLAR KESİNLİKLE ‘DELİ’ DEĞİLDİRLER: HİÇ DE NEVROTİK OLMAYAN ÇOK DIŞA DÖNÜK İNSANLAR OLMA EĞİLİMİNDEDİRLER.

KORKUSUZ HAKİMİYET İÇİN KAHRAMANCA BİR UNSUR BİLE VAR. BAZI KANITLAR, KORKUSUZ HAKİMİYETİ YÜKSEK OLANLARIN MAHSUR KALAN SÜRÜCÜLERE YARDIM ETME VEYA TOPLUM İÇİNDEKİ KAVGALARI AYIRMA OLASILIKLARININ DAHA YÜKSEK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.

Dünyanın birkaç sosyopata ihtiyacı var gibi görünüyor, değil mi? Aslında yaklaşık 12 milyon Amerikalı sosyopat var:

 HARVARD TIP FAKÜLTESİ’NDE 25 YILDIR PSİKİYATRİ ALANINDA KLİNİK EĞİTMENLİK YAPAN PSİKOLOG MARTHA STOUT, THE SOCİOPATH NEXT DOOR  ADLI KİTABINDA , NÜFUSUN %4 KADARININ, İNSANLARA VEYA HAYVANLARA KARŞI EMPATİ VEYA SEVGİ DUYGULARI OLMAYAN VİCDANSIZ SOSYOPATLAR OLDUĞUNU TAHMİN EDİYOR.

Biriyle çıkmıyor olsanız bile, büyük olasılıkla  iş yerinde bir sosyopatla karşılaşacaksınız :

SOSYOPATLAR  , GÜÇ VE OTORİTE KONUMLARINA YÜKSELME EĞİLİMİNDE OLACAKLAR. ÇOĞUMUZ OTORİTEYE BOYUN EĞERİZ, BU NEDENLE SOSYOPATLARIN ETKİSİ VE YOL AÇTIKLARI TAHRİBAT, NÜFUS İÇİNDEKİ TEMSİLİYETLERİNİ ÇOK AŞAR.

Sosyopatlar erkek ya da kadın olabilir ama %75’i erkektir. Bu, vicdanı veya sevgiyi deneyimleme yeteneği olmayan 9 milyon erkek anlamına gelir. Doğruyu yanlışı bilmeyen erkekler.  Dexter  bile bundan daha iyisini yapıyor!

Sosyopatlarda her zaman korkusuz hakimiyete eşlik eden iki kötülükten daha büyüğü olan benmerkezci dürtüsellik de vardır:

PSİKOPAT OLMANIN DAHA KARANLIK TARAFI, DÜRTÜLERİNİ KONTROL ETMEKTE ZORLANMALARI.

BİR ŞEY YAPMAK İSTİYORLARSA, DEVAM EDERLER VE YAPARLAR; ONLARI GERİDE TUTACAK HİÇBİR KORKU YA DA ENDİŞE YOK.

PSİKOPATLAR, SONUÇLARINI HİÇ DÜŞÜNMEDEN SÜREKLİ OLARAK RİSK ALIRLAR. PSİKOPATLAR AYRICA GENELLİKLE ÇOK MANİPÜLATİFTİRLER VE MUHTEMELEN GELİŞİGÜZEL CİNSEL İLİŞKİLERE GİRERLER VE SUÇ İŞLEME POTANSİYELİNE SAHİPTİRLER (BİRÇOĞU YAPMASA DA).

İşte Hare’s Checklist’teki sosyopatların en dikkate değer özelliklerinden bazıları  :

  1. Cazibe
  2. Son derece yüksek benlik saygısı
  3. pişmanlık eksikliği
  4. Alışılmış yalan
  5. Sığ duygusal etki
  6. dürtüsellik
  7. Uyarılma ihtiyacı/can sıkıntısına yatkınlık
  8. rastgele
  9. Aldatmak için sosyolojik stratejilere güvenmek